Trophy Presentations

2010

MIDGETS
1ST Calan Williams
2nd Nicholas Jones
3rd Jake Kostecki
ROOKIES
1st Oliver Baxter
2nd Jeremiah Sheehan
3rd Bayley Bell
JUNIOR NATIONAL LIGHT
1ST Jake Burton
2nd Luke Gabin
3rd Aaron Grossman
JUNIOR NATIONAL HEAVY
1ST Matt Robinson
2nd Mitchell Bell
3rd Bayley Mickler
SENIOR NATIONAL LIGHT
1st Steven Summerfield
2nd Russell Bell
3rd Cassy Budgeon
SENIOR NATIONAL HEAVY
1st Lloyd Nicholson
2nd Gary Beckhurst
3rd Nigel Dunne
SENIOR NATIONAL OVER 50's
1st Steve Mays
2nd Stephen Bell
3rd Ken Seeber
SPORTSMAN LIGHT
1st Craig Kilgallon
2nd Vaughn Brewer
3rd Steven Summerfield
SPORTSMAN HEAVY
1st Darren Kilgallon
2nd Steve Kenchington
3rd Allan McNess
OVER 40's
1st Paul Brophy
2nd Roy Tester
3rd Chris Wells
SPORTSMAN SUPER HEAVY
1st Craig Ryan
2nd Matthew Laughton
3rd Anthony Higgs.
 
SPORTSMAN 125 LIGHT
1st Richard Devine
2nd Ricardo Kemsley
3rd Vaughn Brewer
SPORTSMAN 125 HEAVY
1st Vince DeMarte
2nd Michael DeMarte
3rd Wayne O'Neill
RESTRICTED 125 LIGHT
1st Carl Blundell
2nd Chris Notte
3rd Robin Howes
RESTRICTED 125 HEAVY
1st Peter Biancucci
2nd Dimi Loumakis
3rd Tasso Kalogeracos
CONROD TROPHY
John Wishart
RUPERT TANNER TROPHY
MOST OUTSTANDING JUNIOR 2010
Jake Burton
2010 CLUB PERSON OF THE YEAR – 2 Trophies this year
Roy Tester
Jeff White
MOST IMPROVED MIDGET 2010
Jack Cattalini
MOST IMPROVED ROOKIE 2010
Kyle Power
MOST IMPROVED JUNIOR 2010
Jack Matthews
MOST IMPROVED SENIOR 2010
Duane Whelan "
 

2011

TIGER KART CLUB TROPHIES FOR 2011 PRESENTATIONS

MIDGETS

1st Calan Williams

2nd Jack Cattalini

3rd Henry Lake

ROOKIES

1st Brooke Redden

2nd Bayley Bell

3rd Aidan Read

JUNIOR NATIONAL LIGHT

1ST Luke Gabin

2nd Oliver Baxter

3rd Braedyn Bowra

JUNIOR NATIONAL HEAVY

1ST Matt Robinson

2nd Thomas McPherson

3rd Jake Burton

SENIOR NATIONAL LIGHT

1st Thomas Gray

2nd Craig McKeon

3rd Brent Jackson

SENIOR NATIONAL HEAVY

1st Daniel Clark

2nd Ken Power

3rd Michael Clark

SENIOR NATIONAL OVER 50's

1st Steve Mays

2nd Howard Heerey

3rd Stephen Bell

SPORTSMAN LIGHT

1st Vaughn Brewer

2nd Steven Summerfield

3rd Craig Kilgallon

SPORTSMAN HEAVY

1st Darren Kilgallon

2nd Brent Jackson

3rd Richard Devine

OVER 40's

1st Roy Tester

2nd Chris Wells

3rd Tony Matthews

SPORTSMAN SUPER HEAVY

1st Robert Johnson

2nd Dave Willis

3rd Lloyd Nicholson

SPORTSMAN 125 HEAVY

1st  Tim White

2nd Chris Ellyard

3rd Ron Vandermeulen

SPORTSMAN 125 LIGHT

1st Vaughn Brewer

2nd Ricardo Kemsley

3rd Darren Jones

RESTRICTED 125 LIGHT

1st Daniel Worth

2nd James Jacobs

3rd Carl Blundell


RESTRICTED 125 HEAVY

1st Chris Unstead

2nd Tasso Kalogeracos

3rd David Pagoda


Tiger Kart Club

CONROD TROPHY 2011

Tasso Kalogeracos

Tiger Kart Club

RUPERT TANNER TROPHY

MOST OUTSTANDING JUNIOR 2011

Luke Gabin

Tiger Kart Club

2011 CLUB PERSON OF THE YEAR

Kevin Jackson


Tiger Kart Club

MOST IMPROVED MIDGET 2011

Damon Papasergio

Tiger Kart Club

MOST IMPROVED ROOKIE 2011 

Aidan Read

Tiger Kart Club

MOST IMPROVED JUNIOR 2011

Tyler Peel

Tiger Kart Club

MOST IMPROVED SENIOR 2011

Craig McKeon

2012

TIGER KART CLUB TROPHIES FOR 2012 PRESENTATIONS

CADETS

1st Aaron Love

2nd Jack Cattalini

3rd Bartholomew Horsten

ROOKIES

1st Calan Williams

2nd Henry Lake

3rd Alex Hannant

JUNIOR NATIONAL LIGHT

1ST Braedyn Bowra

2nd Brooke Redden

3rd Oliver Baxter

JUNIOR NATIONAL HEAVY

1ST Aaron Grossman

2nd Bayley Bell

3rd Jack Matthews

JUNIOR CLUBMAN

1st Jake Burton

2nd Bayley Mickler

3rd Brooke Redden

SENIOR NATIONAL LIGHT

1st Blake McGann

2nd Matthew Cousens

3rd Jake Truarn

SENIOR NATIONAL HEAVY

1st Russell Bell

2nd Daniel Clark

3rd Craig McKeon

OVER 50's

1st Steve Mays

2nd Stephen Bell

3rd John Summerfield

SPORTSMAN LIGHT

1st Craig Kilgallon

2nd Vaughn Brewer

3rd Steven Summerfield

SPORTSMAN HEAVY

1st Darren Kilgallon

2nd Allan McNess

3rd Christopher Preston

SPORTSMAN SUPER HEAVY

1st Ron Vandermeulen

2nd Lloyd Nicholson

3rd Anthony Higgs

OVER 40's

1st   Roy Testere

2nd Craig Wood

3rd Andrew Moylan

SPORTSMAN 125 LIGHT

1st Brent Jackson

2nd Mitchell Bell

3rd Ricardo Kemsley

SPORTSMAN 125 HEAVY

1st  Chris Ellyard

2nd Calvin Ridley

3rd Vince DeMarte

RESTRICTED 125 LIGHT

1st  Daniel Worth

2nd Allan Jones

3rd John McGreadie

RESTRICTED 125 HEAVY

1st  Scott Petersen

2nd Tasso Kalogeracos

3rd Ben Spencer


Tiger Kart Club

CONROD TROPHY 2012

Tyler Peel

Tiger Kart Club

RUPERT TANNER TROPHY

MOST OUTSTANDING JUNIOR 2012

Aaron Grossman

Tiger Kart Club

2012 CLUB PERSON OF THE YEAR

Taffy Jones


Tiger Kart Club

MOST IMPROVED CADET 2012

Corey Minton

Tiger Kart Club

MOST IMPROVED ROOKIE 2012 

Connor Clifton

Tiger Kart Club

MOST IMPROVED JUNIOR 2012

Robert Hooper

Tiger Kart Club

MOST IMPROVED SENIOR 2012

Blaine Powell



2013

TIGER KART CLUB TROPHIES FOR 2013 PRESENTATIONS

CADETS

1st MEMPHIS KNOWLES

2nd BARTHOLOMEW HORSTEN

3rd AARON LOVE

ROOKIES

1st COREY MINTON

2nd CONNOR CLIFTON

3rd HARRISON LANG

JUNIOR NATIONAL LIGHT

1ST BROOKE REDDEN

2nd JORDAN LOVE

3rd ALEX HANNANT

JUNIOR NATIONAL HEAVY

1ST BRAEDYN BOWRA

2nd BAYLEY BELL

3rd DANIEL MONTGOMERY

JUNIOR CLUBMAN

1st BRAEDYN BOWRA

2nd JACK MATTHEWS

3rd THOMAS MCPHERSON

JUNIOR MAX

1st JORDAN LOVE

2nd MAVERICK CUTHBERT

3rd ALEXANDER BARBOUTIS

SENIOR NATIONAL LIGHT

1st STEVE MAYS

2nd MATHEW COUSENS

3rd MATHEW TRUARN

SENIOR NATIONAL HEAVY

1st NICK TESTER

2nd CRAIG MCKEON

3rd STEVEN CLARK

SENIOR NATIONAL SUPER HEAVY

1st JOHN SUMMERFIELD

2nd KEN POWER

3rd TIM WHITE

OVER 40's

1st ROY TESTER

2nd PAUL BROPHY

3rd ALLAN MCNESS

SPORTSMAN LIGHT

1st AARON GROSSMAN

2nd VAUGHN BREWER

3rd TYLER PEEL

SPORTSMAN HEAVY

1st   NATHAN TERRELL

2nd CHRISTOPHER PRESTON

3rd RICHARD DEVINE

SPORTSMAN SUPER HEAVY

1st SIMON FURZER

2nd TIM WHITE

3rd 

OPEN

1st  DANIEL CLARK

2nd CALVIN RIDLEY

3rd CHRIS ELLYARD

SPORTSMAN 125 LIGHT

1st  TYLER PEEL

2nd VAUGHN BREWER

3rd RICARDO KEMSLEY

SPORTSMAN 125 HEAVY

1st  BRENT JACKSON

2nd TIM WHITE

3rd TIM BARNES

RESTRICTED 125 LIGHT

1st  KEVIN STEWART

2nd BLAINE POWELL

3rd BRENDAN HARDERS

RESTRICTED 125 HEAVY

1st  ALF CARBONE

2nd JOHN KING

3rd BEN SPENCER


Tiger Kart Club

CONROD TROPHY 2012

Daniel Clark

Tiger Kart Club

RUPERT TANNER TROPHY

MOST OUTSTANDING JUNIOR 2013

Robert Hooper

Tiger Kart Club

2013 CLUB PERSON OF THE YEAR

Greg Williams


Tiger Kart Club

MOST IMPROVED CADET 2013

Craig Spencer

Tiger Kart Club

MOST IMPROVED ROOKIE 2013 

Shannon Ellyard

Tiger Kart Club

MOST IMPROVED JUNIOR 2013

Matthew Puglia

Tiger Kart Club

MOST IMPROVED SENIOR 2013

Mitchell Scott



2016

TIGER KART CLUB TROPHIES FOR 2016 PRESENTATIONS

CADET 9 COMER

1st CHASE WILDMAN

2nd JACK PARHAM

3rd

CADET 9

1st JACKSON MITCHELL-ROSENAUER

2nd JAMES MICUCCI-ALLEN

3rd SEAN WEEKS

CADET 12

1st RILEY TRAGER

2nd JACOB FIMOGNARI

3rd LUKE COVENEY

 


KA4 JUNIOR LIGHT

1ST RYAN BENDER

2nd BRADLEY NOCK

3rd MELINDA SULLY

KA4 JUNIOR HEAVY

1ST KIEREN ELLIS

2nd THOMAS MARTIN

3rd BRENDAN WILLIAMS

KA3 JUNIOR

1st RYAN BENDER

2nd CONNOR CLIFTON

3rd BRADLEY NOCK

 


TAG 125 LIGHT

1st BROOKE REDDEN

2nd JEREMY SARICH

3rd ALEX HANNANT

TAG 125 HEAVY

1st PAUL BARKER

2nd MATTHEW FARRANT

3rd NIGEL BOMBAK

OVER 40'S

1st MICHAEL CLARK

2nd JOHN HILL

3rd NIGEL DUNNE

SPORTSMAN KA3 LIGHT

1st ROEN NICHOLAS

2nd JORDAN MONTGOMERY

3rd LACHLAN McdONALD

SPORTSMAN KA3 HEAVY

1st JAYDEN PEIRCE

2nd MITCHELL SKEAF

3rd JORDAN MORRIS

SPORTSMAN KA3 MASTERS

1st   BRETT DOBINSON

2nd MICHAEL HANSEN

3rd PETER TEN BROEKE

TAG 125 RESTRICTED LIGHT

1st LUKE HALL

2nd VAUGHAN ELLIOTT

3rd  SHEAHAN GILDAY

TAG 126 RESTRICTED HEAVY

1st  MARK UNSTEAD

2nd MICHAEL STONE

3rd PAUL PEDROTTI

OPEN

1st  CHRIS ELLYARD

2nd MATTHEW CHAMBERS

3rd ANDREW LAWRENCE

 


Tiger Kart Club

Most Improved Cadet 9

Ethan Trager

Tiger Kart Club

Most Improved Cadet 12

Jack Caiulo

Tiger Kart Club

MOST IMPROVED JUNIOR

Isaac McLean

Tiger Kart Club

MOST IMPROVED SENIOR

Brock Durdin